سبز دستگاه عربستان عربستان، عربستان سعودی

سبز: دستگاه عربستان عربستان، عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی چشم پوشی همگانی بر ترافیک خودساخته بزرگراه های شمال

افرادی که تجربه سفر به مازندران در یک تعطیلات چند روزه مانند ایام عید یا آخر هفته تابستانی را دارند، از ‘کابوس ترافیک بزرگراه های شمال’ سخن می گویند، وضعیتی که

چشم پوشی همگانی بر ترافیک خودساخته بزرگراه های شمال

چشم پوشی همگانی بر ترافیک خودساخته بزرگراه های شمال

عبارات مهم : ترافیک

افرادی که تجربه سفر به مازندران در یک تعطیلات چند روزه مانند ایام عید یا آخر هفته تابستانی را دارند، از ‘کابوس ترافیک بزرگراه های شمال’ سخن می گویند، وضعیتی که تا گرفتارش نشوی، قابل درک نیست.

به گزارش ایرنا، در تمامی این سال ها همه از مسئولان گرفته تا مردم بر عنوان تعریض بزرگراه های شمال و شتاب بخشی به ساخت بزرگراه پایتخت کشور عزیزمان ایران – شمال تاکید کردند، بدون آن که کسی به صورت جدی راجع به نقش بعضی رانندگان در ایجاد این ترافیک ها حرفی بزند و یا اقدامی جهت اصلاح این رفتارها انجام شود.

این که بزرگراه های شمال گنجایش تعداد خودروهای مسافران عجول را در تعطیلات فشرده ندارد ، غیرقابل بحث و طفره رفتن است ، ولی کافیست به عنوان یک راننده مقرراتی و مبادی آداب در ترافیک های طاقت فرسایی که تعداد اندکی از رانندگان بی مبالات و خودخواه یا به عبارت بهتر ‘ خود زرنگ پندار ‘ ایجاد می کنند ، گرفتار شوی تا متهم ردیف اول را بهتر بشناسی.

چشم پوشی همگانی بر ترافیک خودساخته بزرگراه های شمال

این رانندگان که گویی سفر به شمال را جهت مردم آزاری گزینش کردند ، به محض مشاهده اندک ترافیک اول با ترک کردن صفی که در آن قرار دارند ، یک لاین تازه ایجاد می کنند ، در قدم بعدی در شانه بزرگراه می رانند تا زرنگیشان را به رخ بقیه بکشند و زمانی هم که با مسابقه هم مسلکانی چون خودشان در این لاین مواجه می شوند ، کار را به مسابقه با هم در حریم خاکی بزرگراه می کشانند.

مسابقه زرنگ ها در شانه و حریم تا جایی که عرض بزرگراه باریک نشود ، تنها ضعف فرهنگی آنان را در پوششی از گرد و خاک جلوی چشم مسافران دیگر می آورد ، ولی زمانی که لاین ها اضافی به بن بست می خورد ، تلاششان جهت بازگشت به لاین مهم باعث گره خوردن ترافیک می شود ، وضعیتی که خدا نصیب هیچ مسافری نکند .

افرادی که تجربه سفر به مازندران در یک تعطیلات چند روزه مانند ایام عید یا آخر هفته تابستانی را دارند، از ‘کابوس ترافیک بزرگراه های شمال’ سخن می گویند، وضعیتی که

** جای خالی نفربر سریال پایتخت

حرف دل مسافرانی را که در چنین شرایطی گرفتار می شوند ، ‘ نقی معمولی ‘ کاراکتر سریال پایتخت 5 زمانی که سوار بر ‘ نفربر ‘ جنگی دختر داعشی در سوریه شد ، زد ، آنجایی که خطاب به ‘ ارسطو ‘ می گوید : می دونی این نفربر به چه دردی می خوره ؟ این که پنجشنبه ، جمعه که بزرگراه هراز شلوغ میشود ، سوارش شی و اینایی را که از شونه خاکی می رن ، عین آدامس له کنی ‘.

احتمالا زمانی که نقی معمولی این دیالوگ را می گفت ، ترافیک ‘ گزنگ ‘ و ‘ چلاو ‘ در بزرگراه هراز را مرور می کرد ، دو نقطه ای که در زیاد ساعات شبانه روز به علت اینکه بزرگراه از چهار لاین به 2 لاین رفت و برگشت تبدیل می شود ، به یکباره ترافیک به وجود می آید و رانندگان خود زرنگ پندار با رفتن به شانه خاکی ، 2 لاین ترافیکی را تبدیل به هشت تا 10 لاین می کنند تا مردم آزاری را به اوج برسانند.

چشم پوشی همگانی بر ترافیک خودساخته بزرگراه های شمال

رقابت این دسته از رانندگان در سبقت گرفتن از یکدیگر در شانه خاکی و ایجاد لاین های فشرده در کنار هم گاهی باعث تصادف جزیی بین خوشان می شود که علاوه بر اینکه حجم ترافیک را چند برابر می کند ، تنها راه جهت خروج اضطراری بعضی از خودروهای امداد و نجات از جمله آمبولانس را می بندند.

واقعیت این است که هزینه واکنش‌ها خارج از قاعده این دسته از رانندگان را همه مسافران با سرگردانی چند ساعته در ترافیک قفل شده است باید بپردازند ، در حالی که اگر این رفتارهای ناهنجار رانندگی نباشد ، ترافیک های بزرگراه شمال واقعا تبدیل به کابوس نمی شود و می تواند همواره روان ولی فشرده باشد.

افرادی که تجربه سفر به مازندران در یک تعطیلات چند روزه مانند ایام عید یا آخر هفته تابستانی را دارند، از ‘کابوس ترافیک بزرگراه های شمال’ سخن می گویند، وضعیتی که

تقریبا همه مسافرانی که واکنش‌ها این رانندگان خود زرنگ پندار را می بینند و جنبش نمی شوند تا به دنبالشان راه بیفتند ، نظری مشابه نظر نقی معمولی دارند ، ولی با این وجود تاکنون هیچ اقدامی از سوی مسئولان بویژه متولی مهم اعمال قانون در بزرگراه های کشور یعنی پلیس راه جهت اصلاح این رفتارها صورت نگرفته است .

** گم شدن زیبائی های بی آخر بزرگراه هراز

رئیس پلیس راه مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : صف بستن خودروها در وقت ترافیک و باز نگه داشتن مسیر جهت خودروهای امداد و نجات و پلیس ، فرهنگ رعایت قوانین و مقررات و احترام به حق و حقوق دیگران را نشان می دهد و همه ما فیلم و تصویر این صحنه های قشنگ را دیده ایم.

چشم پوشی همگانی بر ترافیک خودساخته بزرگراه های شمال

سرهنگ علیرضا قدمی ، بی توجهی به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و تجاوز به حقوق دیگران را عامل مهم ترافیک سرسام آور در چند نقطه از محور هراز دانست و افزود : از آنجایی که تمامی این محور با چشم اندازهای بی نظیر از جاذبه های طبیعی می تواند لذت بخش باشد ، ولی با بی فرهنگی بعضی از رانندگان ، سفر جهت همه تلخ و خسته کننده می شود .

وی گفت : هر چند مسئولان باید محور هراز را به عنوان یک محور ملی سریعتر از این ها تعریض و چهار بانده می کردند و البته حدود 80درصد این محور چهار بانده نیز شده است است ، ولی در سه تا چهار نقطه این محور که به 2 لاین رفت و برگشت تبدیل می شود ، ترافیک سنگین به وجود می آید.

سرهنگ قدمی افزود : اگر رانندگان در این مناطق پشت سر هم قرار بگیرند و به هیچ عنوان از شانه خاکی استفاده نکنند ، یقین داشته باشند علاوه بر اینکه گیر کردن در ترافیک این منطقه از 2 تا 3 ساعت کنونی به کمتر از نیم ساعت کم کردن می یابد ، حتی کم شدن سرعت به زیر 20 کیلومتر فرصتی جهت استراحت و لذت بردن از محیط زیست کوهستانی و جنگلی این محور است.

رئیس راهور مازندران با بیان این که ضعف فرهنگ عمومی در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی ، رفت و برگشت از محور هراز را جهت همه سخت کرده است ، گفت : اینکه قدم به قدم این محور پلیس مستقر شود نیز عاقلانه نیست و هم این که نیرو جهت این کار نداریم.

وی افزود : مسابقه در بی قانونی راهنمایی و رانندگی بعضی از افراد در ترافیک ، مصداق عینی نقض حق و حقوق دیگران است و در واقع آموزش مستقیم بی قانونی و بی توجهی به قوانین راهنمایی و رانندگی به فرزندان داخل ماشین نیز محسوب می شود.

رئیس پلیس راه مازندران با بیان اینکه سیستم عصبی رانندگان با دیدن بی توجهی به حق و حقوقشان به وسیله یک عده دیگر دچار اشکال می شود ، گفت : به همین علت هم تصادفات زیادی بعد از عبور از ترافیک سنگین جهت جبران وقت معطلی در ترافیک با سرعت اوج در این محور رخ می دهد .

وی افزود : باید بر اساس شرایط موجود بزرگراه رانندگی کنیم و مطابق با اوضاع فعلی بزرگراه هراز وقت بندی سفر را داشته باشیم ، که البته مسئولان نیز باید طرح های تعریض و ایمنی بزرگراه را به اتمام برسانند.

سرهنگ قدمی به وجود روستاهای ییلاقی محور هراز و حجم بالای ترافیک در 2 طرف این محور در آخر هر هفته سال و روزهای عادی در فصل تابستان اشاره کرد و گفت : به همین علت هم مسافران و گردشگران و بومی های استان انتظار یک طرفه شدن بزرگراه را دارند که اجرایی شدن این توقع ، پرسشها زیادی را به همراه دارد.

جاده هراز مازندران یکی از مهیج ترین، زیباترین و درعین حال خطرناک ترین بزرگراه های منتهی به پایتخت است که هر ساله به رغم اینکه جان صدها نفر را می گیرد ولی تردد در آن مورد اقبال شهروندان است.

این مسیر پر پیچ و خم که از ابتدای شهر آمل با چشم انداز زیبای گذر از جنگل شروع می شود بعد از پشت سر گذاشتن دامنه های کوه دماوند به بخش مهیج گذر از مسیر صعودی نسبتا سخت می رسد که در نهایت با رسیدن به مرتفع ترین بخش در امامزاده هاشم وارد شیب نزولی می شود تا رهگذران سواره را به پایتخت کشور عزیزمان ایران هدایت کند.

علاوه بر چشم اندازهای زیبای طبیعی مانند صخره هایی که سینه در برابر مشکل های محیط زیست سپر کرده و سالیان سال در زیر انبوهی از بهمن و گرمای سوزان ایستادگی کردند تا نماد مقاومت جهت انسان های شوند ، نگاه به ژرفای دره هایی که بزرگراه از کناره آن می گذرد هیجان را جهت مسافران در بزرگراه هراز به اوج می رساند ، احساسی که بیش از همه جهت مسافرانی که رانندگی نمی کنند جذابیت دارد.

آمیخته شدن قشنگی و خطر در بزرگراه هراز به همدیگر باعث شده است است تا بر اساس آمارهای رسمی این بزرگراه بار بیشترین تردد منتهی به مازندران از غرب از جمله پایتخت کشور عزیزمان ایران و بر تصویر را با 60 درصد مجموع ظرفیت مسافرتی به خود تخصیص داده شده است دهد.

آمار اداره کل حمل و نقل و پایانه های مازندران نشان می دهد که روزانه از هر 10 دستگاه خودرویی که وارد این استان شده است یا از آن خارج می شود ، 6 دستگاه بزرگراه هراز را به عنوان خط سیر خود گزینش می کنند و بقیه تردد ها هم میان بزرگراه فیروزکوه و کندوان قسمت می شود.

هم اکنون تعریض و چهار خطه کردن حدود 40 کیلومتر باقی مانده بزرگراه هراز در حوزه استحفاظی مازندران به صورت پیوسته در حال اجراست و بر اساس اعلام اداره کل راه و شهرسازی استان ساخت 8 دستگاه تونل به طول پنج کیلومتر ، 12 دستگاه پل به طول 800 متر و 20 کیلومتر دیوار حائل در این بزرگراه در مسیر باقی مانده تعریض در دست ساخت است.

تعریض این مسیر هم بزودی آخر می یابد ، ولی آیا اگر فکری به حال رانندگان خود زرنگ پندار نشود ، ترافیک بزرگراه هراز یا هر بزرگراه دیگری در کشور آخر خواهد یافت ؟

واژه های کلیدی: ترافیک | ترافیک | مسافران | بزرگراه | رانندگی | مازندران | سریال پایتخت | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz